2011. december 18., vasárnap

A Nokia rövid története és mai helyzete



Szerintem a mai világban nincs olyan ember, aki ne ismerné a Nokia nevét. De szerintem az sem túl nagy túlzás, hogy minden második embernek volt már Nokia márkájú telefonja. De vajon ezek az emberek tudják, hogy honnan is való ez a telefon, vagy a mai piaci helyzetben hol is áll. Ezekre a kérdésekre szeretnék választ találni.
Az ember el sem hinné, hogy maga a cég már 1865 óta létezik, és az egész a fűrészmalmokkal kezdődött. Lassan évtizedek óta e a cég tölti be Finnországban a vezető szerepet. Mielőtt a 90-es években meghozták volna azt a stratégiai döntésüket, hogy az erőforrásaikat csak a mobil távközlésre összpontosítják, sok minden van a hátuk mögött többek közt papírgyárak, elektronikai üzemek, gumiabroncsgyárak, energiaszolgáltatók. Ezek mind Skandinávia vezető cégévé tették a Nokiát. Ezzel együtt járt, hogy a nyolcvanas években több dologra terjesztették ki a tevékenységüket, de ez a kilencvenes években szűkült és csak egy dologra koncentráltak, és ez volt a mobil távközlés. És milyen jó döntöttek, amikor széles körben terjedni kezdett a mobil hálozatiság Magyarországon nem volt olyan ember, aki ne ismerte volna ezt a márkát. A telefonjaik még a mai napig is élmezőnyben vannak, de sajnos már a csillaga leáldozóban van (vagy mégsem?). Ezt egyenlőre még nehéz megjósolni. De akkor most nézzünk néhány tényt, hogy mi ért is tart ma ott a Nokia ahol.
Még az év elején megjelent hírek szerint a cég lassan kiszorul a világszerte egyre impozánsabb eladási mutatókat produkáló okostelefon-piacról és - elsősorban szervezetlensége, lassúsága miatt - képtelen érdemi versenyre kelni az olyan, jelentős befolyással és fejlődési potenciállal bíró potenciállal rendelkező konkurensekkel, mint az Apple vagy az Android. Nokiának ez a mélyrepülése 2007-ben kezdődött azzal, hogy megjelent az első iPhone, ami olyan élményt nyújtott, amit a hagyományos telefonok már nem értek el. De ez sajnos még csak a kezdet volt, a cég a következő gellert akkor kapta, amikor a Google piacra dobta Android nevű operációs rendszerét okos telefonra. Ezzel kezdődött az a mélyrepülés, ami még a mai napig is tart, és sajnos nem tudni, hogy sikerül ebből felállnia, vagy ő is eltűni majd a süllyesztőben. E hír megjelenésével szinte egyszerre jött egy másik is, ami arról számolt be, hogy a Nokia szövetségre lép a Microsoft-fal, és lecseréli régi Symbian rendszerét Windows Phone-re. Ezzel egy időben háttérbe szorul a Nokia és az Intel közös fejlesztésében készülő MeeGo platform is, valamint ezzel együtt nyílt forráskódúvá is válik.
Viszont ezen tárgyalások alatt robbant egy újabb bomba a Nokia fedélzetén és ez nem más, mint, hogy amíg a cég nem tudja eldönteni, hogy s mint állapodjon meg a Microsoft-tal, addig a HTC egyre nagyobb magasságokba emelkedik, és ez oda vezetett, hogy a 2006-ig mobilt sem gyártott cég piaci értéke áprilisban megelőzte a Nokiát.   
A fentebb említett problémák már önmagukban is súlyosak, de úgy látszik, hogy ez csak a jéghegy csúcs, mert ha lejjebb megyünk, újabb problémákat találunk, amivel a Nokia küzd, de sajnos úgy néz ki, hogy még mindig vesztésre áll. A legdrasztikusabb következmény, ami nagyon jó mutatja mekkora a baj, hogy piaci értéke 17 milliárd euróra zuhant. A befektetők attól félnek a legjobban, hogy a cég olyan tempóban veszíti el a befolyását, hogy esélye sincs arra, hogy ebből a gödörből valaha is kimásszanak. A Nokia nem kínál költségcsökkentési lehetőséget, mivel bajai éppen a technológiai lemaradásból származik. Már senki nem tartja kézben a vállalat stratégiáját, a legtöbb tapasztalt vezető már távozott, és aki megmaradt az csak azzal van elfoglalva, hogy tűzoltást végezzen.
Nokia hírek. Ki tudja megjósolni, hogy mi lesz a jövő? Az internetet és a forrásokat böngészve az ember sok hírt talál, és ezek néha teljesen ellentmondanak egymásnak. Itt sincs ez másképp. Egyik héten már temetik a finn céget, és azt találgatják, hogy vajon melyik cég fogja felvásárolni. A Microsoft, ami csak azt, akarja, hogy végre saját mobilja legyen, vagy valamelyik, no name Távol-Keleti cég, hogy végre nevet adhasson végre a telefonjainak. Lényeg a lényeg egy újabb elemzés azt mutatta, ki hogy korai még temetni, mert ha nem is az élvonalba, de még vissza tud kapaszkodni. Ugyan vannak még apróbb „hibái” amelyek más telefonokon sokkal fejlettebb. Ilyen például a processzorsebesség, kijelző felbontás, karcsúság és kezelőfelület. De egyes szakértők szerint az éveken át tartó terméktámogatásuk révén még így is sokak számára lehet vonzó a Nokia.
Újabb érdekes adalék a Nokia mélyrepüléséhez, hogy a cég az év végéig teljes egészében kivonul az észak-amerikai piacokról, a butafonoktól az okos telefonokig. De ez nem jelenti azt, hogy itt a vége mindennek és már le is lehet húzni a rolót, mert Amerikában a Nokia soha nem tudott úgy megkapaszkodni, mint Európában. Az iPhone és a BlackBerry hazájában már a szolgáltatóknál elakadt a finn cég, mert azok nem voltak hajlandóak támogatni a Symbianos okos telefonokat. Azaz a cég egyedüli választása az volt, hogy listaáron adja a telefonjait az érdeklődőknek. Így persze érthető, hogy a jó támogatásnak örvendő BlackBerry és egyéb készülékek mellett nem vezetett óriási piaci részesedéshez.
Mentő öv vagy sem? Miután a Nokia februárban bejelentett nagy összeborulást a Microsoft-tal, októberre már össze is rakta a két teljesen új már Windows Phone operációs rendszerrel futó új okos telefonjait. Ez nagyon gyors tempónak számít, mert a mai élmezőnynek is a bejelentéstől számítva egy –másfél év alatt jön ki az új telefonja. Reméljük, a Nokiánál a gyorsaság nem megy a minőség rovására. Szakértők szerint a Nokia nem teljesített rosszul az új szoftverek és hardverek terén, és október közepén be is mutatták az új reménységüket a Lumia telefoncsaládot. Az év nagy kérdése, hogy a Nokia tudja-e tartani ezt a tempót vagy a lassúság miatt nem tud megfelelő ellentámadásba lendülni, amikor a konkurencia kijön az újabbnál újabb termékeikkel. A másik nagy  kérdés az, hogy a Nokia mennyire találta el a felhasználói igényeket ezzel az új okos telefonnal.   
Magának a készüléknek három fontosabb extrája van. Ezek közül az egyik az autós navigáció, ami nagyon leegyszerűsített, és könnyen használható. A készüléken elérhető még egy zenebolt alkalmazás, ahol a Windows Phone kínál megvásárolható zenéket, és vannak különféle zenerádiós alkalmazások. Mármint olyan országokban, ahol ezeket már bevezették. Természetesen Magyarország ebben megint le van maradva egy kicsit. Szakértők szerint ezek a kiegészítők jók, de sajnos a többi rivális gyártó sem ül tétlenül a babérjain, és a már fentebb említett HTC is készít Windows Phone alapú mobilokat, és persze azon is vannak extrák. Természetesen más jelegűek, ilyen például a képszerkesztő, a mozi előzetes, és a médiamegosztó program is. Az elkövetkezendő hónapok majd megmutatják, hogy mi is a fontosabb a felhasználók számára.
Újabb eldöntendő kérdés. Vajon ki lesz vevő az új Nokiára? Az okosok szerint két felhasználó réteg lehet a vevő a Lumia készülékekre. Az egyik, akik eddig nem voltak Nokia rajongók, de elegük van az Androidból, és abból, hogy mindig foltozni kell a rendszerüket, és mindig újra kell indítani a telefonjaikat. Ezzel szemben a Windows Phone egy átláthatóbb, és lefagyásoktól mentesebb. A másik réteg pedig a Nokia rajongók réteg, akik még mindig hűségesek márkájukhoz, és szeretnének okos telefonra váltani. Azt persze ne felejtsük el, hogy nem mindenki tudja megfizetni az okos telefonokat így a Nokia piacra dob még úgymond rendes telefont is a közönség többi tagjának.
Az idő majd eldönti. Egyenlőre csaj annyit tudunk, hogy a Nokia elindult a változás, és a fejlődés útján, viszont a statisztika még mindig azt mutatja, hogy romlik a piaci értéke a  cégnek. Vajon egy ilyen nagy múltra vissza tekintő cég eltűnik, a süllyesztőben vagy vissza tud kapaszkodni, ha nem is a csúcsra, de az élvonalba. De ezek a dolgok még mindig a jövő zenéje. Ami már nem is biztos, hogy annyira a mérnökükön, hanem most már a marketingen múlik.